Vstupná diagnostika pred procedúrou v Ozónovom parnom boxe/v cene procedúr

Placeholder ImagePred samotnou procedúrou v Ozónovom parnom boxe je vykonaná vstupná diagnostika zistením kyslosti organizmu vyšetrením pH moču. Na základe toho prebieha ďalší rozhovor, poradenstvo a samotná procedúra.

Moč sa tvorí v obličkách a telo sa jej zbavuje škodlivín, metabolických zvyškov a tiež nevyužitých liečiv. Pretože jednou z funkcií obličiek je regulácia acidobázickej rovnováhy, možno z pH moču odvodiť rad ochorení.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že pH moču do značnej miery závisí na tom, aký druh potravín človek prijíma. Ak prijímame veľa bielkovín (mäso), bude moč kyslý, ak naopak jeme viac rastlinnej stravy a pijeme veľa mlieka bude naša moč zásaditejší. To platí u zdravého človeka.

Pri hladovaní býva moč kyslý a súčasne sa v ňom nachádza ketolátky, ktoré sú pre organizmus hlavným zdrojom energie pri hladovaní.

U bakteriálnych zápalov močových ciest dochádza k tomu, že pH moču je alkalické, pretože baktérie syntetizujú močovinu, ktorá pH moču znižuje. Naopak v prípade dehydratácie bude moč kyslá.

Regulácia pH moču má tiež význam pri odbúravaní močových kameňov. Kyslý moč obsahuje zvyšky oxalátu vápenatého (vápnikový močový kameň). Naopak zásaditý moč (pri pH nad 7) možno využiť k pomalému rozpúšťaniu kameňov z kyseliny močovej.

Meranie pH moču

Ak chceme merať pH moču, je nutné vždy stanovenie pH vykonávať v čerstvej rannej moči. Samotné meranie sa vykonáva papierovými prúžkami na meranie pH. Správne pH moču ráno je 5,0 – 6,5. Pokles pod hodnotu 4,5 signalizuje príliš nízke pH moču a naopak vzostup nad 8,0 signalizuje príliš vysoké pH moču a je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia alebo vylúčiť pochybenie (kontamináciu skúmavky) pri odbere moču.

pH_lakmusovy_papier

 Pre objednanie prosím vyplňte nasledujúci formulár: