Kyselina hyalurónová

on

Kyselinu hyalurónovú poznáme aj pod názvami hyaluronan či hayluronát sodný. Tento polysacharid objavili v roku 1934 Karl Meyer a John Palmer. Už v 60. rokoch sa začala používať na liečbu popálenín a kožných vredov, postupom času  sa začala stále viac uplatňovať v dermatológii a kozmetike.

Mnohé funkcie, široké využitie

Kyselina hyalurónová má v organizme rôzne biologické funkcie a okrem iného k jej úlohám patrí viazať na seba vodu, čím hydratuje a zjemňuje pokožku. Okrem toho bráni ukladaniu kolagénu, čím podporuje hojenie tkaniva bez jaziev, chráni pred pôsobením voľných radikálov, podieľa sa na hladkom a bezbolestnom pohybe atď.

medicíne sa využíva kyselina hyalurónová pri rozličných zdravotných problémoch, ako sú:

 • zlá ohybnosť kĺbov, artritída, svalové problémy,

 • zápal ďasien či močových ciest,

 • senná a alergická nádcha,

 • problémy s dýchacími cestami..

Kyselina hyalurónová a starnutie pokožky

Ako sme už spomenuli, kyselina hyalurónová má schopnosť viazať na seba vodu. Tým prispieva k lepšej kvalite pokožky, ktorá je vďaka nej hydratovaná a pružná. Žiaľ, ako nám pribúdajú roky, tak náš organizmus prestáva produkovať túto látku v dostatočnom množstve. Po štyridsiatke naše telo vytvorí už len polovicu z toho, čo v mladosti. Okrem veku k zníženému obsahu kyseliny hyalurónovej v tele môže dôjsť v dôsledku pravidelného fajčenia, zápalových ochorení, nedostatku magnézia či zinku a podobne.

Znížený obsah kyseliny hyalurónovej v organizme sa prejavuje starnutím pokožky. Tá je menej hydratovaná, stráca elasticitu, tvoria sa vrásky. Je preto dobré nespoliehať sa len na dávku, ktorú si vytvorí samo telo, ale dbať o prísun kyseliny aj z iných zdrojov.

V potravinách aj v kozmetike

Kyselinu hyalurónovú obsahujú potraviny najmä živočíšneho pôvodu, ale nachádza sa aj v určitých druhoch zeleniny a ovocia. Kyselinu hyalurónovú tiež možno doplniť do organizmu výživovými doplnkami.

estetickej medicíne sa využívajú predovšetkým injekcie, ktorými sa kyselina aplikuje priamo na miesto, kde je potrebná (tvár, dekolt, pery).  No v dnešnej dobe na klinikách, či v našom Štúdiu, aplikujeme kyselinu halurónovú bez injekčne pomocou Hyaluron Pen. Kyselinu hyalurónovú obsahujú aj rôzne kozmetické prípravky – krémy, séra, gély. Obyčajne ide o prípravky, ktoré slúžia na:

 • omladenie pleti,

 • rýchlejšiu regeneráciu,

 • ochranu pred vznikom mimických vrások,

 • hydratáciu pokožky,

 • zmiernenie celulitídy,

 • prevenciu strií,

 • ochranu pokožky pred vonkajším poškodením…

Optimálnu hladinu kyseliny v tele tiež udržujeme dodržiavaním pitného režimu. Tiež sa stránime dlhých pobytov na priamom slnku, pretože slnečné žiarenie spomaľuje tvorbu kyseliny hyalurónovej.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s